Mokymai vyresniųjų klasių mokiniams


Balandžio 9 d. Ignalinos rajono savivaldybės konferencijų salėje mokymai apie ŽIV/AIDS ir lytiniu keliu plintančių infekcijų prevencijos priemones. Seminaras skirtas rajono 9 klasių mokiniams. (Seminarai 10 ir 11 klasių mokiniams planuojami balandžio 23 ir 25 dienomis).


Į mokymus susirinko daugiau nei moksleivių ir juos lydinčių mokytojų. Su jaunimu bendravo Užkrečiamų ligų ir AIDS centro gydytoja epidemiologė Agnė Šimkūnaitė - Zažeckė ir Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjas Zigmas Nagys. Gydytoja kalbėjo apie lytiniu keliu plintančias infekcijas, jų gydymą ir galimas komplikacijas, taip pat apie ankstyvų lytinių santykių, partnerių gausos žalą, apsaugos priemonių naudojimą. Priklausomybių ir lytinės ligos įvardintos kaip nuo žmogaus apsisprendimo priklausančios ligos.Kaip sakė gydytoja, lytiškai plintančiomis infekcijomis (toliau – LPI) dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių (vaginalinių, oralinių arba analinių) metu. Buitiniu keliu, ypač laikantis higienos reikalavimų, LPI neužsikrečiama. Dauguma LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) yra pagydomos. Virusų sukeliamos infekcijos (ŽIV infekcija, herpesas, genitalijų karpos ir kt.) yra lėtinės ir neišgydomos, tačiau jų eigą galima kontroliuoti. Užsikrėtus LPI, ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko, o kartais požymių visai nebūna. Asmuo, užsikrėtęs LPI, kitus gali užkrėsti nuo užsikrėtimo momento, netgi neturėdamas jokių susirgimo požymių. Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.Seminaro metu pasitelkta komunikacinė ir žaidybinė veiklos organizavimo forma, kurios metu dalyviai įtraukti į pažinimo procesą, turėjo galimybę suprasti ir reflektuoti savo mintis, žinias, įsitikinti, kaip plinta užkrečiamos ligos. Šiuo principu ir parengta pristatoma metodinė medžiaga, atsižvelgiant į moksleivių gebėjimus ir amžių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastaruosius penkerius (2012–2016) metus nustatyti 95 LPI atvejai tarp moksleivių, iš kurių kas antras buvo nepilnametis. Išanalizavus LPI atvejų epidemiologinius duomenis, nustatyta, kad rizikingi lytiniai santykiai (ypač 20–34 metų amžiaus jaunuolių grupėje) paplitę, o apsaugos priemonės, galinčios sumažinti riziką užsikrėsti LPI, naudojamos retai arba iš viso nenaudojamos.Analizuojant sergamumo rodiklius pagal savivaldybes, 2016 m. sergamumas ŽIV infekcija (1,86 atv./100 tūkst. gyv.) Ignalinos r. ir sifiliu Visagino r. buvo vieni didžiausių (1,54 atv./100 tūkst. gyv.) Lietuvoje. ULAC atliktos gyventojų apklausos duomenimis, gyventojams trūksta gilesnių žinių apie konkrečias lytiškai plintančias ligas ir jų sukeliamas komplikacijas. 15-29 m. amžiaus respondentams labiausiai trūksta žinių apie reprodukcinę sveikatą.

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt

Palikite komentarą

0

Komentarai (1192)

Įkelti ankstesnius komentarus